Robert.BrainUsers.net

Kanał YouTube Studia Filmowego Kadr - przełomowy krok w przyszłość

W sieci szerokim echem odbija się fakt rozpoczęcia współpracy z YouTube przez Studio Filmowe KADR oraz założenie kanału, na którym opublikowane zostały filmy znajdujące się w kanonie polskiej kinematografii. Dotychczas oglądanie filmów na YouTube i ogólnie w Internecie wiązało się z pewnym niepokojem, czy odbiorca aby na pewno nie łamie prawa. Dlatego też opublikowanie tak wielu filmów w całości budzi obawy o prawa autorskie. Jednakże wyjaśnienie tego kroku przez KADR daje nam pełen ogląd sytuacji - rozwiewa wszelkie obawy i daje nadzieję na lepszy Internet.

Motywacja

Studio, w jednym ze swoich klipów, tłumaczy dlaczego zdecydowało się na współpracę z YouTube. YouTube jest najpopularniejszym serwisem do umieszczania i oglądania video w sieci oraz pozwala na zarabianie na wyświetlanych reklamach. Dlatego też różni ludzie umieszczają w nim pełne wersje filmów, do których przeważnie nie mają autorskich praw majątkowych. Współpraca z serwisem pozwala na uruchomienie procedur, które mają za zadanie automatyczne usuwanie chronionych filmów z nieupoważnionych kanałów. Jednocześnie jedynym kanałem, na którym można znaleźć produkcje Kadru jest ich własny kanał. Dzięki temu możliwe było zogniskowanie uwagi odbiorców i zmaksymalizowanie przychodów z reklam. Kadr zapewnia, że zarobione pieniądze trafią do twórców bez użycia zbędnych pośredników.

Konsekwencje

Pomimo tego, że istnieją już serwisy typu video na żądanie (video-on-demand) publikujące rodzime produkcje np. Onet, TVP, to umieszczenie filmów na YouTube daje o wiele szersze możliwości. YouTube ma dużo większy zasięg: jest popularny, osiągalny za granicą, dostępny dla rozmaitych komputerów, smartfonów i tabletów. Kanał przygotowuje angielskie napisy, aby z klasyką polskiego kina mogli zapoznać się widzowie z całego świata. W przypadku np. TVP jest to mocno utrudnione - blokowane są połączenia z zagranicznych komputerów, tak że nawet Polonia i emigracja zarobkowa z Londynu nie ma dostępu do tych treści. Aby oglądać YouTube wystarczy wtyczka Flash zainstalowana w przeglądarce. Polskie serwisy VOD korzystają z hermetycznych technologii, które mają ostre wymagania i ograniczają tym samym spektrum widzów.

Chociaż Studio traktuje współpracę z YouTube jako eksperyment, to zdradza że już widzi pozytywne efekty. Ilość wyświetleń filmów rośnie z dnia na dzień, a szum medialny jaki zrobił się wokół przynosi jeszcze więcej odbiorców. Umieszczone produkcje można oglądać w średniej rozdzielczości 480p, ale kanał przygotowuje się do wprowadzenia płatnych seansów, bez przerywania reklamami, w dużej rozdzielczości 1080p.

Przełom

Dlatego niewątpliwie krok postawiony przez Studio jest prawdziwym przełomem. Kadr jako jedna z pierwszych instytucji zauważyła, że widzowie telewizji i Internetu to niemal rozłączne grupy i bez szkody dla telewizji można (i trzeba) rozszerzyć działalność na sieć. Oglądalność telewizji spada i będzie spadać - natomiast video w Internecie w jakości wyższej niż DVD jest już codziennością - i to dla wielu, przede wszystkim młodych ludzi, którzy będą kształtować popyt na media przez następne dekady.

Dzięki temu coraz bliżej nam do świata, w którym wolny dostęp do wiedzy, mediów i rozrywki będzie nierozłącznym atrybutem współczesnego człowieka. Mówiąc "wolny" mam na myśli niekoniecznie bezpłatny, ale pozbawiony tej niekończącej się wojny z odbiorcą na kasowanie treści, którą możemy obserwować dzisiaj.

Powiem szczerze, że dzięki decyzji Kadru poczułem, że przyszłość - dzieje się teraz, na naszych oczach.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój będzie pierwszy.

Dodaj komentarz