Robert.BrainUsers.net

Instalacja przeglądarki Mozilla Firefox w Debian 6 Squeeze

Od kilku lat Debian nie dołącza do swoich repozytoriów pakietów zawierających programy Mozilli, takich jak przeglądarka Firefox czy klient poczty Thunderbird. Powodem jest niezgodność oprogramowania Mozilli z polityką Debiana. Nie znajdziemy tych pakietów również w repozytoriach non-free. W zamian Debian dołącza fork Firefoxa 3 - Iceweasel, który niestety odstaje od dzisiejszych standardów. Aby zainstalować Firefoxa czy Thunderbirda, trzeba zrobić to ręcznie.

Na początek wchodzimy na oficjalną stronę Firefoxa i ściągamy archiwum tar.bz2 dla systemów linuksowych. Archiwum zawiera folder z gotową do uruchomienia przeglądarką, jednak możliwe że będzie potrzeba instalacji dodatkowych pakietów.

Logujemy się jako root w konsoli i rozpakowujemy archiwum:

# tar -jxvf firefox-15.0.1.tar.bz2

Teraz przeniesiemy folder z Firefoxem do folderu systemowego zawierającego oprogramowanie dostępne dla wszystkich użytkowników:

# mv  ./firefox /usr/share/

Dodajemy uprawnienia dla wszystkich użytkowników do odczytu i uruchamiania plików Firefoxa:

# chmod a+rx /usr/share/firefox /usr/share/firefox/firefox /usr/share/firefox/firefox-bin

W tym momencie należałoby sprawdzić, czy Firefox zechce się uruchomić. Uruchomimy go z konsoli, żeby widzieć ewentualne komunikaty błędów, jeśli uruchomienie było niemożliwe:

$ /usr/share/firefox/firefox

W moim przypadku (Debian Squeeze 6.0.6, jądro 3.2.0-0.bpo.3-amd64) Firefox się nie uruchomił i na konsoli ukazał się błąd:

./firefox-bin: error while loading shared libraries: libstdc++.so.6: cannot open shared object file: No such file or directory

Sprawdziłem, że pakiet libstdc++ jest już zainstalowany w wersji 6:

# aptitude search libstdc++
i    libstdc++6

Zapytałem wujka Google o ten błąd i rozwiązanie przyniosło mi forum Debiana forums.debian.net. W moim przypadku trzeba było doinstalować bibliotekę 32-bitowej architektury Intela dla GTK:

# aptitude install ia32-libs-gtk

Możliwe że w innych przypadkach trzeba zaspokoić inne zależności i zainstalować odmienne pakiety.

Po wykonaniu powyższych czynności Firefox uruchomił się bez trudu. Można dodać dowiązania symboliczne do folderu /usr/bin, aby komenda firefox była rozpoznawana globalnie:

# rm /usr/bin/firefox # usuwamy dowiązanie do debianowego Iceweasel
# ln -s /usr/share/firefox/firefox /usr/bin/firefox

Z Thunderbirdem należy podstąpić analogicznie.

Komentarze

matt
Hej! Witaj.
Dzieki za instrukcje ale.... Cos mi to nie dziala poprawinie. zainstalowałem Nightly.
Znaczy uruchamia się, ale tylko z terminala, nie widze nigdzie nawet ikony, nie idzie jej nawet dodać do ulubionych kiedy FF jest uruchomiony. Poza tym nie moge zaimportować bookmarks, po prostu ich nie widzi. Czy mogłbyc mi powiedziec jak teraz to usunąć? włacznie z przywroceniem powiazania do ideweasel. Jestem bardzo poczatkujący, b. prosiłbym o pomoc. A przeszukujac google nie znalazlem nic co by pasowało.
W Gnome w Debianie 6 Squeeze można dodać ikonę do dowolnego programu klikając prawym przyciskiem na Menu -> Zmodyfikuj menu -> Dodaj element i tam stworzyć Nowy aktywator (tak samo na pulpicie albo na dowolnym panelu) podając po prostu komendę do uruchomienia (tak jak w terminalu). Działa to jak dodawanie skrótu w Windows.

Na szczęście Firefox wydał niedawno stabilną wersję pod systemy 64-bitowe (aktualna wersja 19 już działa), więc teraz instalacja Nightly na Debianie nie jest już potrzebna. Opiszę to w następnym artykule.

Poniżej opisuję kroki, jakie trzeba podjąć, aby przywrócić dowiązania i usunąć Nightly (potrzebny dostęp root):

Przywrócenie dowiązania firefox -> iceweasel:
# mv /usr/bin/firefox /usr/bin/firefox.bak
# ln -s /usr/lib/iceweasel/iceweasel /usr/bin/firefox

Usunięcie folderu z Nightly:
# rm -R /usr/share/firefox
matt
Hej! Bardzo dziekuje za odpowiedź i za pomoc!
Czekam na następny artykuł!
A więc własnie wklepałem wszystkie komendy jako root i to czego nie rozumiem, to to, ze nie pokazuje w terminalu ze "coś robi" znaczy po wpisanu tych komend nie wyświetla o żadnej aktywności- tak powinno być?
Jeszcze raz dzieki Robert! Pozdrawiam!
Proszę bardzo :)
Podstawowe komendy nie wyświetlają żadnych potwierdzeń, po prostu robią swoje.
mv - przenosi plik (move)
ln - tworzy dowiązanie symboliczne (link, coś większego niż skrót w Windowsie)
rm - usuwa pliki lub foldery (remove)

Opis każdego polecenia (manual) możesz przeczytać wpisując w terminalu:
man <polecenie>
np. man mv
matt
Hej. No to jeszcze raz dzieki...:) mam Debiana około 2tyg. Wszystko ciagle wydaje mi sie nowe i czasem troche mnie irytuja kilka rzeczy, ale to po prostu przyzwyczajenia z Win. Nie chce juz wracac do Win... Brakuje mi jeszcze kilku rzeczy m.in FireFox. Znalazlem taki oto artukuł czy uważasz ze jest "git" bedzie chodzic?
pozdr!
https://support.mozilla.org/pl/kb/instalacja-firefoksa-w-systemie-linux#os=linux&amp;browser=fx21
To już sam musisz sprawdzić, Debian nie jest prostym systemem i lepiej nabyć doświadczenia np. na Ubuntu, gdzie wszystko działa. Ja zaczynałem od Ubuntu, a i teraz używają Debiana często po prostu nie mogę rozwiązać niektórych problemów, bo zwyczajnie brakuje mi zaawansowanej wiedzy o linuksie.

Dodaj komentarz