Matematyka
Referaty, notatki z wykładów, ważniejsze zadania.
Informatyka na UZ - akredytacja z oceną wyróżniającą
- 23.05.2013
- Robert
- Wyświetleń: 1772
- Komentarzy: 0
Być może nie jest to najświeższa informacja, ale warto przypomnieć, że w 2011 roku kierunek Informatyka na Wydziale Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymał akredytację z oceną wyróżniającą. Dzięki temu znalazł się w gronie takich uczelni jak Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Poznańska czy Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Celowo nie wspominam o Uniwersytecie Warszawskim, bo to jest jednak inna kategoria wagowa.
Wydział posiada I kategorię w dziedzinie badań naukowych. Ponadto UZ wydaje kwartalnik International Journal of Applied Mathematics and Computer Science, światowe czasopismo na wysokim poziomie naukowym, wprowadzone w 2007 roku na listę filadelfijską - innym ośrodkom naukowym w Polsce, prowadzącym kierunek informatyka, nie udało się tego osiągnąć.
W końcu Wydział doczekał się remontu swojego budynku. Legendarny "Szkieletor" został rozebrany do gołej konstrukcji i ponownie zabudowany. Niedługo zaczną się prace wykończeniowe nowoczesnych sal i laboratoriów.
Cytowano Uchwałę Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej z dnia 5 maja 2011 r.
Laboratorium Roberta
- 04.05.2013
- Robert
- Wyświetleń: 3027
- Komentarzy: 0
Oprócz oficjalnych witryn i aplikacji WWW które zbudowałem w pracy zawodowej, hobbystycznie zajmuję się szukaniem interesujących rozwiązań IT poprzez agregację ogólnodostępnych w Internecie danych oraz odkrywanie zastosowań istniejących API i bibliotek.
Pomysły opisane poniżej zostały przeze mnie zaprogramowane, często w formie ekstremalnie eksperymentalnej lub niedziałającej jeszcze w pełni prawidłowo.
Analiza leksykalna
- 30.07.2012
- Robert
- Wyświetleń: 2004
- Komentarzy: 0
Jestem w trakcie pisania w Javie obfuskatora dla języka JavaScript i potrzebowałem zapoznać się z tematyką analizy leksykalnej. Znalazłem stronę Marcina Kubicy z Uniwersytetu Warszawskiego, na której publikuje on treści swoich wykładów, m. in. wykład Języki formalne i automaty, JFA. Chwała mu za to!
Aby wykonać operację zaciemniania kodu JavaScript muszę w jakiś sposób go parsować i odnaleźć identyfikatory, które da się zaciemnić. Z pomocą przychodzi analiza leksykalna. Wystarczy podzielić kod wyrażeniami regularnymi na leksemy - dyskretne (niepodzielne) fragmenty konkretnego typu (np. słowo kluczowe, operator, identyfikator, białe znaki, komentarze). Jeśli cały kod będzie reprezentowany przez leksemy, będę mógł w prosty sposób wyciągnąć z niego i obfuskować identyfikatory a także usunąć niepotrzebne fragmenty (komentarze, białe znaki).
Czytaj także: Zaciemnianie kodu źródłowego
Jestem programistą
Interesuję się technologiami internetowymi i programowaniem.
- Skuteczny i skrupulatny jak matematyk.
- Jeśli jeszcze czegoś nie znam — będę znał jutro.
- Moje programy po prostu działają.
- Mój kod jest czytelny dla innych.
- Lubię to!
Matematyka stosowana i algorytmika - skrypty, PDF, filmy
- 07.04.2011
- Robert
- Wyświetleń: 5657
- Komentarzy: 0
Z pewnością każdy słyszał o Ważniaku, czyli stronie z materiałami dydaktycznymi on-line dla studentów informatyki. Otóż natrafiłem dzisiaj na dwie piekielnie ciekawe strony, z których można czerpać materiały lub dokształcić się w zakresie matematyki stosowanej oraz teorii algorytmów.
Sortowanie topologiczne skierowanych grafów acyklicznych
- 23.01.2010
- Robert
- Wyświetleń: 0
Prezentacja do referatu na temat algorytmu sortowania topologicznego.
Analiza matematyczna, Całka Lebesgue'a — zadanie domowe
- 23.01.2009
- Robert
- Wyświetleń: 0
Zadanie wykonane na ćwiczenia z Analizy matematycznej.