Robert.BrainUsers.net

Linux

Moje przygody z dystrybucją Debian oraz artykuły luźno związane z linuksem.

Wydano nową wersję Debian 7.0 "Wheezy"

Po kilku latach oczekiwania wyszła siódma wersja Debiana o nazwie Wheezy. Przynosi ona sporo zmian w stosunku do poprzedniego wydania. Jedną z nich jest Gnome 3, który znacznie się różni od Gnome 2, środowiska znanego z poprzednich wersji. Niestety trzeba zmienić kilka przyzwyczajeń związanych z tym GUI.

System operacyjny Debian GNU/Linux można pobrać w wersji na CD/DVD lub pamięć flash ze strony www.debian.org.

Laboratorium Roberta

Oprócz oficjalnych witryn i aplikacji WWW które zbudowałem w pracy zawodowej, hobbystycznie zajmuję się szukaniem interesujących rozwiązań IT poprzez agregację ogólnodostępnych w Internecie danych oraz odkrywanie zastosowań istniejących API i bibliotek.

Pomysły opisane poniżej zostały przeze mnie zaprogramowane, często w formie ekstremalnie eksperymentalnej lub niedziałającej jeszcze w pełni prawidłowo.

Program e-Deklaracje Desktop pozwala składać zeznanie i monitorować PIT przez Internet

Zbliża się okres składania zeznań podatkowych za rok 2012. Warto przypomnieć, że Ministerstwo Finansów kilka lat temu opublikowało program do składania zeznań podatkowych przez Internet. Dzięki systemowi e-Deklaracje możemy z łatwością złożyć niemal każdy rodzaj formularza PIT, załączniki a także składać korekty i monitorować stan formularza.

Instalacja przeglądarki Mozilla Firefox w Debian 6 Squeeze

Od kilku lat Debian nie dołącza do swoich repozytoriów pakietów zawierających programy Mozilli, takich jak przeglądarka Firefox czy klient poczty Thunderbird. Powodem jest niezgodność oprogramowania Mozilli z polityką Debiana. Nie znajdziemy tych pakietów również w repozytoriach non-free. W zamian Debian dołącza fork Firefoxa 3 - Iceweasel, który niestety odstaje od dzisiejszych standardów. Aby zainstalować Firefoxa czy Thunderbirda, trzeba zrobić to ręcznie.

System e-Deklaracje jednak nie dla Linuksa

e-DeklaracjeZbliża się termin zeznań rocznych, więc chciałem zaintalować e-Deklaracje na moim Debianie. Okazuje się jednak, że Adobe zrezygnowało ze wsparcia AIR dla użytkowników Linuksa. Adobe AIR jest niezbędny do działania systemu od Ministerstwa Finansów. Co prawda da się jeszcze zaintalować starszą wersję Adobe AIR, ale taka informacja nie wróży nic dobrego na przyszłość. Jednym słowem, niedługo systemu e-Deklaracje nie będzie się dało zainstalować na komputerze z Linuksem.

Tak się kończy uzależnienie od konkretnej platformy (tutaj Adobe AIR). Wielka szkoda, bo przecież system e-Deklaracje jest oficjalnym publicznym sposobem na składanie PIT-ów przez Internet i powinien być dostępny dla wszystkich.

Jestem programistą

Interesuję się technologiami internetowymi i programowaniem.

  • Skuteczny i skrupulatny jak matematyk.
  • Jeśli jeszcze czegoś nie znam — będę znał jutro.
  • Moje programy po prostu działają.
  • Mój kod jest czytelny dla innych.
  • Lubię to!

Super serwer xinetd i prosta usługa TCP stream

Podczas konfiguracji systemu Debian 6 "Squeeze" trafiłem na tematykę super serwera xinetd. Po kilku chwilach okazało się, że pod super serwer mogę podłączyć dowolny program, a nawet skrypt napisany w bash'u. Prezentuję przykład napisanej na szybko usługi TCP.

Lighttpd: proste blokowanie adresów IP i hostów

Dopóki człowiek nie wydzierżawi własnego dedyka, nawet nie zdaje sobie sprawy ile po necie chodzi różnego rodzaju botów, robactwa i innego syfu, które badają nasze serwisy WWW i tylko czekają na lukę w oprogramowaniu. Przeglądając ostatnio logi serwera WWW lighttpd doszedłem do wniosku że prawie połowa ruchu w moich serwisach to ruch sztuczny, wytworzony przez boty. Ruch pochodził z kilkunastu adresów IP, dlatego zacząłem szukać metody na zablokowanie adresów z listy na poziomie serwera WWW.

System e-Deklaracje: wysyłaj PIT przez Internet

Na pierwszym roku studiów, tuż przed terminem składania deklaracji podatkowych okazało się, że stypendium Prezydenta Miasta nie jest zwolnione z podatku, tak jak typowe stypendium za wyniki w nauce. Oznaczało to dla mnie, że będę musiał zawalić dzień, odwiedzić Urząd Skarbowy, złożyć deklarację podatkową na formularzu PIT-37 i odprowadzić należny podatek - kilka dni przed terminem! Kiedy wyobraziłem sobie kolejki, jakie zastanę w urzędzie, postanowiłem najpierw wygooglować, czy w US wiedzą, że żyjemy już w XXI wieku i czy można składać deklaracje podatkowe przez Internet. Ku mojemu zaskoczeniu, okazało się, że tak!