Robert.BrainUsers.net

Blog

Artykuły nie pasujące do innych działów, popełnione z premedytacją i wielkim mniemaniem o sobie jako eksperta od wszystkiego.

Bezsensu zagra na Openerze!

Zielonogórski zespół Bezsensu zagra w tym roku na jednej z najważniejszych europejskich scen, czyli na Open'er Festival w Gdyni. Pogratulować!

Chcemy dróg, osiedli, sklepów... ale NIMBY!

Ludzie narzekają na korki w mieście, albo niewygodne dojazdy. Chcą pięknych, szerokich, wielopasmowych dróg, którymi mogliby jeździć wygodnie do pracy i do sklepu. Ludzie chętnie korzystają z elektronicznych gadżetów, ciągną prąd na potęgę i nie zastanawiają się, skąd ten prąd bierze się w ich kontakcie. Najlepiej gdyby pochodził z taniej, super wydajnej elektrowni atomowej. Ogólnie rzecz biorąc ludzie pragną postępu. Ale za żadne skarby nie blisko mojego domu!

NIMBY (ang. Not In My Back Yard = "nie na moim podwórku") to popularne stwierdzenie wszystkich ludzi, którzy chcieliby zmian na lepsze w swoim otoczeniu, ale żeby te zmiany w żaden sposób nie dotykały ich zacisza. Nowa droga? Świetnie, ale z dala od mojego domu, przecież będą nią jeździć ciężarówki. Elektrownia atomowa? Oczywiście. Najlepiej na drugim końcu Polski. Nowe osiedle dla młodych ludzi? Jak najbardziej, tylko nie pozwolę wyciąć tych kilku wątłych sosenek, przecież to jest lasek!

Tak się składa, że Zielona Góra jest niewielkim, ale mimo to sztandarowym miastem z kompleksem NIMBY. Dlaczego? Oto kilka przykładów.

Kontrapas na Moniuszki jak chodnik

Przestało mnie dziwić, że ludzie w Zielonej Górze chodzą po ścieżce rowerowej, gdzie rowery mają pierwszeństwo i mogą jeździć z dużą prędkością. Chociaż to straszna chamówa. Jednak coś innego zbulwersowało mnie jeszcze bardziej. Ludzie chodzą sobie kontrapasem rowerowym przy ul. Moniuszki jak chodnikiem. Nie szkodzi, że to wydzielona część asfaltowej jezdni. Chodzą jak święte krowy, no bo przecież po zwykłych ścieżkach rowerowych też się chodzi. Co tu zrobić...

Cherry Underground zawiesza działalność

Zespół Cherry Underground, w którym udzielam się na perkusji, nie jest aktywny już prawie pół roku, przez co naturalnie zawiesił swoją działalność. Powód jak zwykle prozaiczny: brak sali i zaangażowania.

Jednak obecna sytuacja skłoniła mnie to do przemyśleń na temat szuflady swoich autorskich utworów, która napełnia się różnymi pomysłami już od kilku lat. Może coś w końcu ruszy?

Bezsensu wydał EP - minialbum mp3

Dwa tygodnie temu zespół Bezsensu poinformował o wydaniu pierwszej części swojej płyty długogrającej w formie EPki mp3. Można ją pobrać ze sklepu Sound Park za drobną opłatą 5 zł. I chociaż utwory są dostępne do odsłuchania na MySpace, to ja już pobrałem album i zachęcam do wykonania tej drobnej mikropłatności.

Super Bilet w Intercity: internetowa sprzedaż biletów to wielka lipa

Chcieli dobrze a wyszło jak zwykle. System internetowej sprzedaży biletów e-IC dla spółki PKP Intercity jest jednym z wielu przykładów, jak nie należy tworzyć aplikacji WWW. To samo dotyczy strony przewoźnika. Pomijając fakt, że poprzednia strona była o wiele bardziej funkcjonalna, obecnie jest wielka tragedia. Próbuję wyszukać informacje o promocji Super Bilet, ale trafiam tylko na małą wzmiankę. Link do regulaminu kieruje na nieistniejącą stronę. Nawet flashowy Rafał nie jest w stanie mi pomóc. Swoją drogą, wydano kupę pieniędzy na bajer, bez którego można się obyć, a nie zadbano o takie szczegóły jak przejrzystość oferty.

Maraton programistyczny dla webdeveloperów - Hackfest #3

W najbliższy piątek odbędzie się trzecia edycja Hackfest - maratonu programistycznego dla deweloperów aplikacji internetowych. Celem wydarzenia jest stworzenie w drużynach max. 3-osobowych startupu napisanego w 48 godzin od podstaw. W ramach eventu odbędą się także prelekcje na temat technologii internetowych oraz e-biznesu.

Dyktatura konserwatora zabytków. Nie będzie ronda przy Lidlu?

Konserwator zabytków nie pozwoli na zburzenie domu przy skrzyżowaniu ulic Zacisze, Wyszyńskiego i al. Wojska Polskiego, który ogranicza ciasne skrzyżowanie w perspektywie budowy ronda. Owe skrzyżowanie położone w newralgicznym punkcie Zielonej Górze jest jednym z najbardziej zatłoczonych.

Jak zwykle postęp jest blokowany przez sentymentalizm. Szkoda, że nie potrafi się ocenić realnej wartości brzydkiej poniemieckiej kamienicy w porównaniu z nowym skrzyżowaniem, które ma potencjalnie ogromny wpływ na przyszłość miasta. W przeciwieństwie do nieruchomości, która będzie tylko stała i niszczała.

Głosuj na Zieloną Górę w finale konkursu Google!

Model Your Town (w polskiej wersji Twoje miasto w 3D) to konkurs Google na trójwymiarowy model dowolnego miasta na świecie. W finale znalazło się 6 miast, w tym dwa polskie (Toruń i Zielona Góra). Na YouTube można znaleźć filmik z konkursowym modelem zielonogórskiej starówki. Autorem większości modeli budynków i innych obiektów w naszym mieście jest Tomasz Szular.

Każdy może oddać swój głos na Zieloną Górę do końca kwietnia. Ogłoszenie wyników odbędzie się 15 maja. Do dzieła!

Recenzja koncertu: Mamy Prąd na eliminacjach do Rock Nocą

W ramach eliminacji do XIII festiwalu Rock Nocą, 12 marca 2012 w klubie 4 Róże dla Lucienne zagrał zielonogórski zespół Mamy Prąd. Brudne, niepokojące brzmienie oparte na ciężkim basie i wokalu, precyzyjnej hendriksowskiej gitarze i mocnej perkusji wypełniło tego wieczora całą salę jak i nasze głowy.