Robert.BrainUsers.net

Blog

Artykuły nie pasujące do innych działów, popełnione z premedytacją i wielkim mniemaniem o sobie jako eksperta od wszystkiego.

Jak wyłączyć autoodtwarzanie filmów na gazeta.pl i tvn24.pl?

Wkurzają was filmiki na portalach Gazety Wyborczej albo TVN24? I słusznie. Dlatego napisałem rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome, które raz na zawsze wyłączy autoodtwarzanie filmów na stronach internetowych korzystających z natywnej obsługi <video> w HTML5. Jeśli chcesz kontynuować odtwarzanie takiego filmu, wystarczy że klikniesz na czerwony przycisk, który pojawi się nad filmem.

Filmy i reklamy oparte o Flasha da się wyłączyć poprzez zwyczajne wyłączenie wtyczki Adobe Flash. Ponadto Google zapowiedziało, że będzie niedługo blokować Flasha w swojej przeglądarce ze względu na liczne luki bezpieczeństwa, dlatego filmy i reklamy oparte o Flasha nie stanowią dziś problemu a reklamodawcy i agencje internetowe przerzucają się na nowoczesną obsługę video. Jednak do blokowania natywnego tagu <video> w HTML5 w Chrome Store nie powstała jeszcze żadna wtyczka. Mam nadzieję że moje rozszerzenie zapełni tą niszę.

Plugin działa jedynie dla tagu <video> w HTML5 i nie zamierzam nim blokować Flasha - ponieważ Flasha można wyłączyć ręcznie w ustawieniach przeglądarki.

Rozszerzenie dla przeglądarki Google Chrome

Dodatek dla przeglądarki Opera

Najważniejsza książka jaką kiedykolwiek przeczytasz: Zdrowie

Miałem dziś okazję przeglądać pokaźnych rozmiarów ebook "The most important knowledge you would ever read implement and live up to forever", w tłumaczeniu z języka angielskiego jak w tytule posta. Jest to kompleksowe kompendium na temat zdrowego życia i przyczyn wielu chorób, które trapią ludzkość XXI wieku. Autor obiecuje, że stosując się do zaleceń opisanych w tym dziele przez 5 lat, człowiek jest w stanie wyeliminować ryzyko lub wręcz wyleczyć wiele chorób, takich jak nowotwory, AIDS, nadwaga, łysienie itd.

Inteligentne hejtestwo? Nie, przerost ironii i festiwal cynizmu

Sowa na starość filozofuje. :) Dzisiaj, w czasach Internetu, wszechobecnego źródła wiedzy wszelakiej, które jest zarazem sadzawką dla tysięcy buńczucznych znawców tematu, jednocześnie wymieszanych z najgorszym elementem hejterstwa, trudno prowadzić dyskusję na poziomie. Kiedyś jeszcze można było podyskutować w sieci. Dzisiaj poziom dyskusji jest tak żenująco niski, że prawdopodobnie lepiej w ogóle nie próbować. Zwłaszcza że każda merytoryczna pomyłka, literówka, błąd ortograficzny jest argumentem, by taką dyskusję sprowadzić do poziomu chodnika. Dlatego chciałbym tym wpisem zamanifestować swoją dezaprobatę do podejścia, które od dobrych kilku lat stało się bardzo popularne, a wręcz modne: dodawanie na siłę ironii do każdej wypowiedzi i emanowanie cynizmem.

Awaria Internetu w Dialogu - jak nie obsługiwać klienta

Trzeci dzień trwa awaria Internetu dostarczanego światłowodem przez Dialog w Zielonej Górze. Strony wczytują się straszliwie powoli, nie da się wysłać pliku przez FTP czy mailem. Według traceroute i ping, router stojący za modemem usługodawcy gubi ok. 50% pakietów. Wysłałem już trzy zgłoszenia na adres info@dialog.pl i dotychczas żadnej odpowiedzi. Natomiast na infolinii, pani twierdzi że wiedzą o awarii i technicy już się nią zajmują. Niestety nie wiadomo, kiedy się skończy. Proszę Państwa, to jest jakaś komedia.

Gazeta Lubuska nie będzie drukowana w Zielonej Górze

Właśnie przeczytałem zadziwiającą informację, że drukowanie Gazety Lubuskiej zostanie przeniesione do Poznania. Na potrzeby integracji grupy prasowej Media Regionalne (właściciel GL) oraz grupy wydawniczej Polskapresse stworzono analizę, z której wynika że drukarnia w Zielonej Górze nie opłaca się pod względem ekonomicznym. Drukarnia zostanie zamknięta, a jej załoga zwolniona. Tym samym widać postępującą marginalizację średnich miast na rzecz metropolii w Polsce.

Kanał YouTube Studia Filmowego Kadr - przełomowy krok w przyszłość

W sieci szerokim echem odbija się fakt rozpoczęcia współpracy z YouTube przez Studio Filmowe KADR oraz założenie kanału, na którym opublikowane zostały filmy znajdujące się w kanonie polskiej kinematografii. Dotychczas oglądanie filmów na YouTube i ogólnie w Internecie wiązało się z pewnym niepokojem, czy odbiorca aby na pewno nie łamie prawa. Dlatego też opublikowanie tak wielu filmów w całości budzi obawy o prawa autorskie. Jednakże wyjaśnienie tego kroku przez KADR daje nam pełen ogląd sytuacji - rozwiewa wszelkie obawy i daje nadzieję na lepszy Internet.

Nowy rozkład jazdy PKP Intercity 2013/2014

Publikuję list otwarty, który wysłałem do spółki PKP Intercity w związku z planami wprowadzenia nowego rozkładu jazdy, dotyczący modyfikacji połączeń z Zieloną Górą. Wyjaśniam w nim swój krytyczny stosunek do zmian, które planuje się wprowadzić w grudniu br.

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego nie odpowiada na maile

Dnia 18 sierpnia br. rozpocząłem oficjalną korespondencję z Wydzialem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. W mailu wysłanym na adres Wydziału, a także na adres email mgr Anny Malcer-Zakrzackiej (jak wskazuje informacja na stronie wydziału, jest to gł. specjalista ds. promocji i redaktor strony internetowej) pytałem o możliwość udostępnienia szczegółowych 3-letnich programów studiów licencjackich oraz sylabusa przedmiotów na ich stronie internetowej. Niestety odpowiedzi brak.

Śpionka dla Jasieńka

Ku pamięci, zapisuję słowa i chwyty starej, pięknej kołysanki, którą nauczyłem się w Kniei.

Rajd Granica - piosenka rajdowa

Ku pamięci, zapisuję słowa i chwyty piosenki rajdowej przygotowanej na pieszy, górski Rajd Granica w 2006 (?) roku w Karkonoszach. Autor słów i muzyki: ja. Utwór można rozpowszechniać bez ograniczeń na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne, bez utworów zależnych.