Robert.BrainUsers.net

Programowanie & IT

Programowanie oraz szeroko pojęta technologia informacyjna z akcentem na technologie webowe.

Jestem programistą

Interesuję się technologiami internetowymi i programowaniem.

  • Skuteczny i skrupulatny jak matematyk.
  • Jeśli jeszcze czegoś nie znam — będę znał jutro.
  • Moje programy po prostu działają.
  • Mój kod jest czytelny dla innych.
  • Lubię to!

Super serwer xinetd i prosta usługa TCP stream

Podczas konfiguracji systemu Debian 6 "Squeeze" trafiłem na tematykę super serwera xinetd. Po kilku chwilach okazało się, że pod super serwer mogę podłączyć dowolny program, a nawet skrypt napisany w bash'u. Prezentuję przykład napisanej na szybko usługi TCP.

PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia

Taki tytuł nosi książka napisana przez Matt'a Zandstra. Wydawać by się mogło, że PHP jest jednym z tych języków, w którym stosowanie wzorców uważane jest za co najmniej nadgorliwość. Jednakże okazuje się, że przy dużych modularnych projektach naiwne stosowanie obiektowości lub, o zgrozo, podejście proceduralne stwarza wiele problemów z utrzymaniem, rozbudową projektu i przenośnością kodu. O tym, jak temu zaradzić pisze właśnie Zandstra.

CakePHP: logowanie logowania

Pod tym zabawnym tytułem odpowiem na pytanie jak odnotować próby uwierzytelniania użytkownika, który chce się zalogować do aplikacji napisanej na podstawie frameworka CakePHP 1.3. Zdarza się, że administrator chce wiedzieć, jaki użytkownik kiedy logował się do serwisu, albo nawet generować na tej podstawie statystyki. Zapraszam do lektury.

Lighttpd: proste blokowanie adresów IP i hostów

Dopóki człowiek nie wydzierżawi własnego dedyka, nawet nie zdaje sobie sprawy ile po necie chodzi różnego rodzaju botów, robactwa i innego syfu, które badają nasze serwisy WWW i tylko czekają na lukę w oprogramowaniu. Przeglądając ostatnio logi serwera WWW lighttpd doszedłem do wniosku że prawie połowa ruchu w moich serwisach to ruch sztuczny, wytworzony przez boty. Ruch pochodził z kilkunastu adresów IP, dlatego zacząłem szukać metody na zablokowanie adresów z listy na poziomie serwera WWW.

Tower Defense - gra w HTML 5

Niedawno pewien użytkownik serwisu 4programmers.net napisał grę o nazwie Tower Defense opartą o JavaScript z elementami HTML 5. Przypomina trochę stare, poczciwe, logiczne gry DOSowe w stylu Supaplex i mi się to bardzo podoba. :) Miłego grania!
Druga mapa pod tym linkiem.

Rozwiązanie problemu: CakePHP, TranslateBehavior + PostgreSQL

W moim ostatnim projekcie na CakePHP 1.3.6 napotkałem dziwny problem. Przeniosłem działającą bazę danych z MySQL na PostgreSQL 8.3 i tutaj niespodzianka - przestała działać internacjonalizacja (I18n) a dokładniej TranslateBehavior. Wyglądało to jakby Cake nieprawidłowo bindował tabele i18n dla każdego tłumaczonego pola. W rezultacie otrzymywałem żądany model i zbindowaną pojedynczą tabelę I18n z przetłumaczonymi polami, choć translacja powinna być przezroczysta i Cake powinien sam wstawić te pola do tłumaczonego modelu.

CakePHP case study: logowanie via AJAX

Sporo osób poszukuje informacji na temat implementacji AJAX-owego logowania we frameworku CakePHP 1.3. Przedstawiam zatem propozycję rozwiązania.

Matematyka stosowana i algorytmika - skrypty, PDF, filmy

Z pewnością każdy słyszał o Ważniaku, czyli stronie z materiałami dydaktycznymi on-line dla studentów informatyki. Otóż natrafiłem dzisiaj na dwie piekielnie ciekawe strony, z których można czerpać materiały lub dokształcić się w zakresie matematyki stosowanej oraz teorii algorytmów.

System e-Deklaracje: wysyłaj PIT przez Internet

Na pierwszym roku studiów, tuż przed terminem składania deklaracji podatkowych okazało się, że stypendium Prezydenta Miasta nie jest zwolnione z podatku, tak jak typowe stypendium za wyniki w nauce. Oznaczało to dla mnie, że będę musiał zawalić dzień, odwiedzić Urząd Skarbowy, złożyć deklarację podatkową na formularzu PIT-37 i odprowadzić należny podatek - kilka dni przed terminem! Kiedy wyobraziłem sobie kolejki, jakie zastanę w urzędzie, postanowiłem najpierw wygooglować, czy w US wiedzą, że żyjemy już w XXI wieku i czy można składać deklaracje podatkowe przez Internet. Ku mojemu zaskoczeniu, okazało się, że tak!