Robert.BrainUsers.net

Programowanie & IT

Programowanie oraz szeroko pojęta technologia informacyjna z akcentem na technologie webowe.

Super Bilet w Intercity: internetowa sprzedaż biletów to wielka lipa

Chcieli dobrze a wyszło jak zwykle. System internetowej sprzedaży biletów e-IC dla spółki PKP Intercity jest jednym z wielu przykładów, jak nie należy tworzyć aplikacji WWW. To samo dotyczy strony przewoźnika. Pomijając fakt, że poprzednia strona była o wiele bardziej funkcjonalna, obecnie jest wielka tragedia. Próbuję wyszukać informacje o promocji Super Bilet, ale trafiam tylko na małą wzmiankę. Link do regulaminu kieruje na nieistniejącą stronę. Nawet flashowy Rafał nie jest w stanie mi pomóc. Swoją drogą, wydano kupę pieniędzy na bajer, bez którego można się obyć, a nie zadbano o takie szczegóły jak przejrzystość oferty.

Maraton programistyczny dla webdeveloperów - Hackfest #3

W najbliższy piątek odbędzie się trzecia edycja Hackfest - maratonu programistycznego dla deweloperów aplikacji internetowych. Celem wydarzenia jest stworzenie w drużynach max. 3-osobowych startupu napisanego w 48 godzin od podstaw. W ramach eventu odbędą się także prelekcje na temat technologii internetowych oraz e-biznesu.

Głosuj na Zieloną Górę w finale konkursu Google!

Model Your Town (w polskiej wersji Twoje miasto w 3D) to konkurs Google na trójwymiarowy model dowolnego miasta na świecie. W finale znalazło się 6 miast, w tym dwa polskie (Toruń i Zielona Góra). Na YouTube można znaleźć filmik z konkursowym modelem zielonogórskiej starówki. Autorem większości modeli budynków i innych obiektów w naszym mieście jest Tomasz Szular.

Każdy może oddać swój głos na Zieloną Górę do końca kwietnia. Ogłoszenie wyników odbędzie się 15 maja. Do dzieła!

PHP: parsowanie wielu dokumentów XML ze strumienia

Problem: otwieram połączenie socket (TCP) jako klient i co minutę otrzymuję ze strumienia dokument XML, bez zamykania tego połączenia. Dokumenty te nie są rozdzielone żadnym separatorem.

CakePHP i własna strona - wprowadzenie

Główna zaleta frameworka CakePHP to szybkość tworzenia internetowych aplikacji z wykorzystaniem MVC i CRUD oraz doskonała dokumentacja. Prosta strona napisana za pomocą Cake'a to poświęcenie nie więcej niż 30 minut. Aby zaprezentować podstawowe możliwości tego narzędzia napisałem krótkie wprowadzenie.

MVC w aplikacjach webowych? Tak, to możliwe

Wzorzec architektury MVC dla aplikacji WWW to dość kontrowersyjny temat. Standardowy MVC charakteryzuje się podziałem aplikacji na trzy hermetyzowane warstwy: model mapujący tabelę bazy danych, kontroler implementujący logikę dla modelu oraz widok, który pełni rolę prezentacji i odpowiada za interakcję użytkownika z aplikacją. Znawcy tematu (a wiadomo że programiści są istostami wszechwiedzącymi i niepodatnymi na krytykę) mówią, że w środowisku HTTP nie może być mowy o prawdziwym MVC, bo widok jest tylko głupim fragmentem kodu, który wyświetla dane, a protokół HTTP jest bezstanowy. Prawdziwe aplikacje MVC mają komunikację widok -> kontroler. Otóż muszę zmartwić niektórych przeciwników MVC dla aplikacji WWW.

Bilet elektroniczny w MZK Zielona Góra

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze postanowił wprowadzić bilet elektroniczny. Jak postanowił, tak też czyni. Trwa gorączkowe wdrażanie projektu, a dyrekcja MZK chwali to nowoczesne rozwiązanie. Równie szybko pojawiły się głosy krytyki. No bo po co właściwie nam ten bilet?

System e-Deklaracje jednak nie dla Linuksa

e-DeklaracjeZbliża się termin zeznań rocznych, więc chciałem zaintalować e-Deklaracje na moim Debianie. Okazuje się jednak, że Adobe zrezygnowało ze wsparcia AIR dla użytkowników Linuksa. Adobe AIR jest niezbędny do działania systemu od Ministerstwa Finansów. Co prawda da się jeszcze zaintalować starszą wersję Adobe AIR, ale taka informacja nie wróży nic dobrego na przyszłość. Jednym słowem, niedługo systemu e-Deklaracje nie będzie się dało zainstalować na komputerze z Linuksem.

Tak się kończy uzależnienie od konkretnej platformy (tutaj Adobe AIR). Wielka szkoda, bo przecież system e-Deklaracje jest oficjalnym publicznym sposobem na składanie PIT-ów przez Internet i powinien być dostępny dla wszystkich.

Kilka słów o ACTA

Paczałem w ACTAACTA to temat, który ostatnimi czasy budzi niewiątpliwie duże emocje. I raczej nie ma osoby, która jest obojętna słysząc te cztery literki. Niestety wszyscy dookoła, po obu stronach barykady, starają się zawęzić problem do piractwa internetowego. A przecież umowa ta dotyczy również części zamiennych do samochodów, tańszych leków i innych zamienników. Natomiast w Polsce mamy już przepisy dot. własności intelektualnej i walki z piractwem internetowym. Dlatego walka z ACTA wyłącznie na płaszczyźnie treści cyfrowych wypacza mnóstwo innych, być może ważniejszych problemów związanych z tą umową.

Wydano CakePHP 2!

CakePHPW zesżłym tygodniu pojawiło się oficjalne, stabilne wydanie popularnego frameworka CakePHP w wersji drugiej. Dodatkowo twórcy udostępnili nowy Cookbook, który świetnie opisuje możliwości nowego wydania i jest bardziej szczegółowy niż poprzedni podręcznik. Jest z czego się cieszyć, albowiem CakePHP 2 wprowadził wiele udoskonaleń. Jest w pełni zgodny z nowoczesnym, obiektowym PHP (wymaga wręcz wersji 5.2.6 lub wyżej) a także korzysta z PDO. Kolejną ze zmian jest wprowadzenie obiektów CakeRequest i CakeResponse. Nowa wersja zaskakuje również wieloma usprawnieniami i elastycznością rozwiązań. Z drugiej strony, nowy Cake nie wprowadził rewolucji w dotychczasowym sposobie programowania aplikacji, dlatego z łatwością można się na niego przesiąść. Osobiście, muszę zaglądnąć do źródła i zobaczyć, jakie niuanse w kodzie PHP zgotowali nam twórcy.