Robert.BrainUsers.net

Programowanie & IT

Programowanie oraz szeroko pojęta technologia informacyjna z akcentem na technologie webowe.

Jak wyłączyć autoodtwarzanie filmów na gazeta.pl i tvn24.pl?

Wkurzają was filmiki na portalach Gazety Wyborczej albo TVN24? I słusznie. Dlatego napisałem rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome, które raz na zawsze wyłączy autoodtwarzanie filmów na stronach internetowych korzystających z natywnej obsługi <video> w HTML5. Jeśli chcesz kontynuować odtwarzanie takiego filmu, wystarczy że klikniesz na czerwony przycisk, który pojawi się nad filmem.

Filmy i reklamy oparte o Flasha da się wyłączyć poprzez zwyczajne wyłączenie wtyczki Adobe Flash. Ponadto Google zapowiedziało, że będzie niedługo blokować Flasha w swojej przeglądarce ze względu na liczne luki bezpieczeństwa, dlatego filmy i reklamy oparte o Flasha nie stanowią dziś problemu a reklamodawcy i agencje internetowe przerzucają się na nowoczesną obsługę video. Jednak do blokowania natywnego tagu <video> w HTML5 w Chrome Store nie powstała jeszcze żadna wtyczka. Mam nadzieję że moje rozszerzenie zapełni tą niszę.

Plugin działa jedynie dla tagu <video> w HTML5 i nie zamierzam nim blokować Flasha - ponieważ Flasha można wyłączyć ręcznie w ustawieniach przeglądarki.

Rozszerzenie dla przeglądarki Google Chrome

Dodatek dla przeglądarki Opera

JavaScript: pobieranie zaznaczeń fragmentu tekstu i pozycja karetki kursora

Krótka wzmianka o metodzie document.getSelection().

document.getSelection().focusNode - ostatnio kliknięty węzeł.
document.getSelection().focusNode.data - zawartość tekstowa tego węzła.
document.getSelection().toString() - tekst zaznaczenia.
i wiele innych możliwości...

Awaria Internetu w Dialogu - jak nie obsługiwać klienta

Trzeci dzień trwa awaria Internetu dostarczanego światłowodem przez Dialog w Zielonej Górze. Strony wczytują się straszliwie powoli, nie da się wysłać pliku przez FTP czy mailem. Według traceroute i ping, router stojący za modemem usługodawcy gubi ok. 50% pakietów. Wysłałem już trzy zgłoszenia na adres info@dialog.pl i dotychczas żadnej odpowiedzi. Natomiast na infolinii, pani twierdzi że wiedzą o awarii i technicy już się nią zajmują. Niestety nie wiadomo, kiedy się skończy. Proszę Państwa, to jest jakaś komedia.

Kanał YouTube Studia Filmowego Kadr - przełomowy krok w przyszłość

W sieci szerokim echem odbija się fakt rozpoczęcia współpracy z YouTube przez Studio Filmowe KADR oraz założenie kanału, na którym opublikowane zostały filmy znajdujące się w kanonie polskiej kinematografii. Dotychczas oglądanie filmów na YouTube i ogólnie w Internecie wiązało się z pewnym niepokojem, czy odbiorca aby na pewno nie łamie prawa. Dlatego też opublikowanie tak wielu filmów w całości budzi obawy o prawa autorskie. Jednakże wyjaśnienie tego kroku przez KADR daje nam pełen ogląd sytuacji - rozwiewa wszelkie obawy i daje nadzieję na lepszy Internet.

Zintegrowany System Pacjenta (ZIP) - pierwsze wrażenia

Miło patrzeć jak postępuje informatyzacja kraju i można by pomyśleć, że za kilka lat wszystkie sprawy urzędowe załatwimy nie wychodząc z domu. Ostatnio wdrożony przez NFZ został pierwszy etap Zintegrowanego Systemu Pacjenta, który pozwala na przeglądanie historii świadczeń, wyboru lekarzy rodzinnych a wkrótce także na zarządzanie swoim ubezpieczeniem. Jest jednak kilka niedociągnięć, które utrudniają korzystanie z tej nowości.

Metoda szablonowa (Template method pattern) - behawioralny wzorzec projektowy

Metoda szablonowa rozwiązuje problem implementacji algorytmu, który działa w nie do końca znanym środowisku i przy nieustalonych parametrach. Zdarza się, że programista musi napisać część systemu, która ma działać według ściśle określonego schematu - jednakże musi być na tyle uniwersalna, aby szczegóły implementacji móc określić później w klasach dziedziczących. To tak jakby podać komuś przepis na ciasto, ale nie określając czy będzie z rodzynkami czy z kremem.

Informatyka na UZ - akredytacja z oceną wyróżniającą

Być może nie jest to najświeższa informacja, ale warto przypomnieć, że w 2011 roku kierunek Informatyka na Wydziale Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymał akredytację z oceną wyróżniającą. Dzięki temu znalazł się w gronie takich uczelni jak Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Poznańska czy Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Celowo nie wspominam o Uniwersytecie Warszawskim, bo to jest jednak inna kategoria wagowa.

Wydział posiada I kategorię w dziedzinie badań naukowych. Ponadto UZ wydaje kwartalnik International Journal of Applied Mathematics and Computer Science, światowe czasopismo na wysokim poziomie naukowym, wprowadzone w 2007 roku na listę filadelfijską - innym ośrodkom naukowym w Polsce, prowadzącym kierunek informatyka, nie udało się tego osiągnąć.

W końcu Wydział doczekał się remontu swojego budynku. Legendarny "Szkieletor" został rozebrany do gołej konstrukcji i ponownie zabudowany. Niedługo zaczną się prace wykończeniowe nowoczesnych sal i laboratoriów.

Cytowano Uchwałę Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej z dnia 5 maja 2011 r.

Wydano nową wersję Debian 7.0 "Wheezy"

Po kilku latach oczekiwania wyszła siódma wersja Debiana o nazwie Wheezy. Przynosi ona sporo zmian w stosunku do poprzedniego wydania. Jedną z nich jest Gnome 3, który znacznie się różni od Gnome 2, środowiska znanego z poprzednich wersji. Niestety trzeba zmienić kilka przyzwyczajeń związanych z tym GUI.

System operacyjny Debian GNU/Linux można pobrać w wersji na CD/DVD lub pamięć flash ze strony www.debian.org.

Laboratorium Roberta

Oprócz oficjalnych witryn i aplikacji WWW które zbudowałem w pracy zawodowej, hobbystycznie zajmuję się szukaniem interesujących rozwiązań IT poprzez agregację ogólnodostępnych w Internecie danych oraz odkrywanie zastosowań istniejących API i bibliotek.

Pomysły opisane poniżej zostały przeze mnie zaprogramowane, często w formie ekstremalnie eksperymentalnej lub niedziałającej jeszcze w pełni prawidłowo.

Darmowy internet wifi w MZK Zielona Góra - test prędkości (speedtest)

Miałem dziś okazję jechać autobusem linii nr 7, która była obsługiwana przez jeden z dwóch pojazdów testujących darmowy internet poprzez łącze wifi. Przedstawiam rezultat testu prędkości.